عزت ملی در پرتو انقلاب اسلامی

علامه مصباح یزدی: خصلت حق‌جویی و پیروی از حق قابل مقایسه با افتخارات دیگر نیست.

 

تاریخ :جمعه؛ 04/12/1391

آیت‌الله مصباح یزدی در پاسخ به نامه آقای دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی نوشت: ستایش شخصیت‌های بزرگی که در میان اجداد ما بوده‌اند به خاطر ویژگی‌های ارزشمندی که داشته‌اند، در واقع احترام به آن صفت و خصلت ارزنده است، و طبعاً نسبت به شخصیت‌های دیگری که از نیاکان ما هم نبوده‌اند، نیز انجام می‌دهیم.

 

در پی سخنرانی حضرت آیت‌الله مصباح یزدی در هجدهمین نشست کشوری دفتر پژوهش‌های فرهنگی که با موضوع «عزت ملی در پرتو انقلاب اسلامی» ایراد شد، آقای دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای گلایه‌آمیز، ضمن تذکر پاره‌ای افتخارات تاریخی ایرانیان، نسبت به فرمایشات آیت‌الله مصباح انتقاد کردند. آیت‌الله مصباح در پاسخ به این نامه توضیحاتی را مرقوم فرموده، برای ایشان ارسال کردند. از آنجا که نامه آقای دکتر اختیاری در برخی مطبوعات و سایت‌ها منتشر شده ‌است، لازم دانسته شد تا پاسخ آیت‌الله مصباح نیز برای روشن شدن اذهان عمومی از این طریق منتشر گردد. ضمناً علاقمندان می‌توانند اصل سخنرانی مورد اشاره در این نامه را از پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت الله مصباح به نشانی www.mesbahyazdi.ir/node/4278  دریافت کنند.

 

به نام خدا

 جناب آقای دکتر اسفندیار اختیاری،

نماینده محترم زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی؛

با احترام، ضمن تشکر از نامه گلایه‌آمیز شما درباره تعبیری که در گفتار اینجانب به کار رفته بود به استحضار می‌رسانم:

اینجانب بر حسب آموزه‌های اسلامی به همه ادیان توحیدی احترام  می‌گزارم و وجود بعضی از عقاید یا آداب نامطلوب در بعضی از آنها را مانع این احترام نمی‌دانم؛ چنان‌که در میان فرقه‌های منسوب به اسلام هم انحرافاتی وجود دارد که نمی‌توان آنها را موجب خدشه در اصل اسلام دانست.

اما عرایض بنده در سخنرانی مورد اشاره شما ناظر به این مطلب بوده است که ما یک بار از شخصیت‌های بزرگی که در میان اجداد ما بوده‌اند یاد می‌کنیم و آنان را به خاطر ویژگی‌های ارزشمندی که داشته‌اند، می‌ستاییم. این کار در واقع احترام به آن صفت و خصلت ارزنده است، و طبعاً نسبت به شخصیت‌های دیگری که از نیاکان ما هم نبوده‌اند، انجام می‌دهیم. چنان‌که حاتم طائی را به جهت جود و سخاوتش می‌ستاییم. و یک بار ملاک ارزش‌گذاری را کشورگشایی و توسعه قلمرو حکومت می‌دانیم و کسانی را به جهت سعی در توسعه «وطن قراردادی» می‌ستاییم، و ایشان را به عنوان قهرمان ملی ستایش می‌کنیم؛ این کار مبنای عقلائی ندارد. چنان‌که وسعت این وطن در طول تاریخ ثابت نبوده و از باب نمونه زمانی کشور عراق فعلی جزئی از وطن ما بوده و تیسفون (مدائن فعلی) پایتخت پادشاهان ساسانی بوده است؛ در صورتی که ما نمی‌توانیم در این زمان برای حاکمانی مانند صدام احترام قائل شویم، به صرف این‌که حاکم کشوری بوده‌اند که زمانی جزئی از وطن ما به شمار می‌رفته است. و یک بار ما به وطن و هم‌وطنان خودمان می‌بالیم از آن جهت که جویای حقیقت بوده‌اند و پس از شناختن حقانیت اسلام با آغوش باز استقبال کرده و حتی بهتر از زادگاه خودِ اسلام از آن حمایت کردند. این افتخار به هیچ روی قابل مقایسه با دو وجه قبلی نیست.

ما باید به وطن قراردادی فعلی هم به سبب بهترین حمایت و فداکاری از حقیقت ارج بنهیم و در مقام دفاع از آن کوتاهی نکنیم؛ و این خصلت حق‌جویی و پیروی از حق ارزشی است که توجیه عقلانی دارد و قابل مقایسه با دو وجه دیگر افتخار نیست.

 در پایان مجدداً تکرار می‌کنم که ما برای همه اقلیت‌های مذهبی، مخصوصاً زرتشتیان احترام قائلیم و اینجانب شخصاً‌ بارها از نمونه‌های برجسته راستگویی و درستکاری ایشان، به خصوص آنچه در شهر خودمان (یزد) شاهد بوده‌ام، یاد و ستایش کرده‌ام.

 

                                                                                             محمد تقی مصباح یزدی

/ 1 نظر / 14 بازدید
ebrat

قفسه یک/ بازخوانی یک پرونده+دانلود سند تأملات راهبردی حزب مشارکت "تهاجم شیطانی" اولین کتابی است که در طرح قفسه [به اشتراک گذاری کتاب های خوانده شده] معرفی می شود. این کتاب 72 صفحه ای و کم حجم به قلم م.سلحشور و به همت انتشارات فیضیه و دفتر انتشارات اسلامی چاپ شده است و بصورت کوتاه و گویا مواردی از تهاجم ناتویست های فرهنگی در قالب سمپاشی روزنامه های زنجیره ای و لجن پراکنی رسانه های مدعی آزادی و اصلاح طلبی (بخوانید افساد طلبی و اباحه گرایی) را با تمرکز بر بازه زمانی سال های 79-1376بصورت مستند و دسته بندی شده، مورد کنکاش و واکاوی قرار می دهد. http://www.ebrat.blogsky.com/1391/11/25/post-191